
Rynek nieruchomości przeżywa obecnie apogeum, jeśli chodzi o oferty mieszkań oraz lokali. Dotyczy to zarówno ofert sprzedaży, jak i wynajmu obiektów – ten drugi sposób jest szczególnie opłacalny, gdy z pewnych powodów nie chcemy angażować się w zakup na własność. Daje on obopólne korzyści, bowiem umożliwia korzystanie z mieszkania osobom wynajmującym, ale stanowi też dodatkowe źródło dochodu dla właścicieli. Warto jednak wiedzieć, że wynajem nieruchomości wiąże się z koniecznością przestrzegania szeregu zasad i świadomością ryzyka. Jak zatem bezpiecznie wynająć mieszkanie, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym poradniku. Sprawdź, co musisz wiedzieć jako wynajmujący przed podpisaniem umowy wynajmu!
Dysponujesz własną nieruchomością, która nie jest Twoją jedyną? Nieużytkowane przez Ciebie mieszkanie nie musi jednak stać puste – przekształć je w inwestycję zarabiającą samodzielnie! Musisz wiedzieć, że z taką decyzją łączą się konieczne do podjęcia kroki. Zastanawiasz się, jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie? Oto dwa aspekty niezbędne jeszcze przed złożeniem jakiegokolwiek podpisu na dokumentach.
Po pierwsze upewnij się, że osoba, której chcesz wynająć swoje mieszkanie, jest w 100% wiarygodna. Co to oznacza? Że nie będzie sprawiać problemów finansowych czy też stanowić zagrożenia dla lokum oraz jego sąsiadów – to bardzo ważne! Warto więc przeprowadzić krótki wywiad z potencjalnie zainteresowanym najemcą, aby jak najlepiej poznać jego sytuację życiową. Zaniechanie tej czynności może bowiem skutkować podpisaniem umowy z osobą, która nie będzie wywiązywać się z określonych płatności bądź też sprawiającą problemy sąsiedzkie. A tego każdy właściciel mieszkania chce uniknąć!
Wiesz już, kim jest zainteresowany. Czas na to, byś jasno określił warunki umowy i korzystania z mieszkania oddawanego na wynajem. Sprecyzuj swoje oczekiwania finansowe, a także obowiązki obu stron – tj. Twoje jako wynajmującego oraz najemcy, któremu przekazujesz lokum do użytku. Warto wynegocjować wysokość czynszu, wskazać zasady i termin płatności, ale ustalić również szczegóły dotyczące okresu najmu czy ewentualnego przedłużenia umowy. Nie ma co ukrywać, że to najem długoterminowy cieszy się największą popularnością, jednak w niektórych sytuacjach może być ryzykowny. Ustalenie tych aspektów z zainteresowaną osobą pozwoli Ci poznać jej oczekiwania, a na ich podstawie określić długość użytkowania przez nią Twojego mieszkania.
Nie powinien zdziwić Cię fakt, że formalności są niezwykle ważne w przypadku udzielenia praw do mieszkania w lokalu – należy on przede Wszystkim do Ciebie, a najemca będzie mógł jedynie korzystać z niego na określonych zasadach. Zatem jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie, dbając o każdy element pod kątem prawnym? Istotne staje się sporządzenie klarownej umowy, precyzyjnie określającej obowiązki wynajmującego i najemcy. Bezwzględnie powinny znaleźć się w niej:
Poza umową ważny jest także protokół zdawczo-odbiorczy, który oznajmia o stanie technicznym mieszkania w dniu przekazania go najemcy. Zawarte są w nim informacje o ewentualnych uszkodzeniach i wadach, dane dot. wyposażenia oraz wszystkie inne aspekty mające znaczenie dla obydwu stron. Dokument ten stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego, a także dla najemcy, będąc jawnym, pisemnym „powiadomieniem” o stanie mieszkania.
Umowa najmu, a także dołączenie do niej protokołu zdawczo-odbiorczego to główne aspekty formalne. Ale czy to wszystko? Otóż nie! Czytaj dalej, by wiedzieć wszystko na temat tego, jak wynająć mieszkanie.
Poza wspomnianymi dokumentami ważna jest także kaucja – to nic innego jak pieniężna forma zabezpieczenia na wypadek zniszczenia/uszkodzenia mienia. Kaucja może być również przeznaczona na poczet zaległości w płatnościach. Kaucja zwykle wynosi równowartość czynszu za 1 miesiąc, jednak może być też wyższa. O kwocie decyduje m.in. wartość mieszkania bądź inne aspekty, przyjęte przez wynajmującego.
Tak, kaucja powinna zostać zwrócona po zakończeniu umowy najmu, pod warunkiem, że mieszkanie jest oddawane w stanie niepogorszonym, zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym. Już na wstępie warto ustalić termin, formę oraz zasady potrącania kaucji, by uniknąć nieporozumień na linii wynajmujący-najemca.
Umowa podpisana i mieszkanie formalnie znajduje się już w użytkowaniu nowych najemców? Musisz wiedzieć, że to nie koniec przygody. Konieczna staje się bowiem kontrola płatności – właściciel mieszkania powinien regularnie sprawdzać rozliczenie, w tym analizować stosowność przesyłanych kwot na poczet wynajmu, ale również czynszu administracyjnego (jeśli umowa określa, że to najemca opłaca go samodzielnie). W przypadku opóźnień należy natychmiast skontaktować się z lokatorami, aby wyjaśnić sytuację, a tym samym uniknąć narastających zaległości.
Nie zapominaj także, że ważna jest komunikacja. Zbudowanie dobrej relacji z najemcą już na samym początku wynajmu, a następnie utrzymywanie z nim regularnego kontaktu stanowią podstawy do uniknięcia jakichkolwiek problemów. Wówczas wszelkie awarie znajdującego się w oddawanym mieszkaniu sprzętu czy innych elementów nie będą kłopotliwe dla żadnej ze stron. Otwarta komunikacja jest w stanie zapobiec konfliktom, jednocześnie ułatwiając dojście do porozumienia w przykrych sytuacjach.
Jest jeszcze jedna kwestia odnośnie tego, jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie – mamy tu na myśli ubezpieczenie nieruchomości. Powinno być ono zdecydowanie wyższe niż w przypadku użytkowania lokalu przez jego właściciela. Dlaczego? Ponieważ będzie wtedy obejmować mieszkanie przed szkodami wynikającymi z działania sił wyższych, zniszczeń przez najemcę, a także wypadków w obrębie nieruchomości. Przydatne może okazać się wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, realizowane przez najemcę – pokrywa wówczas ono ewentualne szkody wyrządzone przez niego w użytkowanym mieszkaniu.
Jeśli zastanawiasz się, jak wynająć komuś mieszkanie, to odpowiadamy – przede wszystkim z pomocą fachowców. Profesjonalne agencje nieruchomości dysponują wiedzą z zakresu rynku nieruchomości, a do tego znają się na przepisach prawa. Przeprowadzone przez nich ekspertyzy pozwalają na wystawianie ogłoszeń w 100% zgodnych z przyjętymi normami, jeśli chodzi o mieszkania na wynajem. Postawienie na fachową pomoc to także korzyść w postaci oszczędności czasu – agenci przejmują część obowiązków, np. selekcję najemców bądź przygotowanie stosownej dokumentacji, pozwalając skrócić czas poszukiwań odpowiednich kandydatów, a jednocześnie ograniczając nieporozumienia. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa! Dzięki pomocy specjalistów możesz liczyć na kompleksową ochronę swoich interesów – prawne zabezpieczenie umowy i odpowiednio skonstruowane warunki mają tutaj naprawdę spore znaczenie.
Po lekturze tego wpisu wiesz już, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Komuś, kto jest w 100% zainteresowany Twoją ofertą, także powinno zależeć na transakcji zgodnej z prawem! Zabezpieczając nieruchomość odpowiednimi procedurami, będziesz w stanie uniknąć wielu problemów finansowych oraz środowiskowych, ciesząc się dodatkowym źródłem dochodu. Pamiętaj, że wyłącznie profesjonalne podejście do tematu wynajmu pomoże Ci wypracować właściwe rozwiązanie, dając pewność, że lokum jest bezpieczne zarówno dla właściciela, jak i najemcy.