Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w życiu, a dokonując ostatecznego wyboru, stajemy przed nie lada dylematem. Kiedy zastanawiamy się, czy na „swoje miejsce na ziemi” wybrać dom z ogrodem, czy przytulne lokum w kamienicy, nadrzędną kwestią będzie przeprowadzenie szczegółowego researchu na rynku nieruchomości i staranne rozważenie wszelkich możliwości, wraz z ich wadami oraz zaletami. Coraz więcej osób, zwłaszcza w miastach, decyduje się dziś na kupno mieszkania w bloku, i to właśnie na tym rozwiązaniu skupimy uwagę w dzisiejszym artykule. Pod lupę weźmiemy wszelkie za i przeciw, które niejednokrotnie okazują się decydujące. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Aby podjąć w pełni świadomą decyzję, przed zakupem należy zapoznać się z plusami i minusami mieszkania w bloku – to właśnie na tych pierwszych skupimy się na samym starcie.
Wielkomiejskie osiedla bloków, w których warto szukać mieszkań, zazwyczaj zlokalizowane są w samym centrum lub w dobrze skomunikowanych dzielnicach, gdzie nie brakuje sklepów, przychodni lekarskich, aptek, szkół, przedszkoli oraz różnej maści lokali użytkowych. Mieszkanie w bloku wiąże się więc bezpośrednio z wygodą – komunikacja miejska jest tu na wyciągnięcie ręki, co eliminuje potrzebę codziennych dojazdów autem do pracy czy na zakupy.
Nie ma co ukrywać, że w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych utrzymanie mieszkania w bloku może być sporo tańsze. Wszelkie koszty związane z ogrzewaniem, wodą i wywozem śmieci są w większości przypadków dzielone między mieszkańców. Biorąc pod uwagę również podatek od nieruchomości, czy inne opłaty eksploatacyjne, mieszkanie jest mniejszym obciążeniem dla budżetu.
Nierzadko to właśnie spółdzielnia lub wspólnota, do której należymy, mieszkając w bloku, bierze na siebie obowiązek zapewnienia należytego bezpieczeństwa lokatorom. Wiele nowych osiedli jest wyposażonych w systemy monitoringu, ochronę i domofony. Pewien rodzaj komfortu psychicznego towarzyszący mieszkańcom wiąże się także z bliskością sąsiadów, którzy mają możliwość zwrócenia uwagi na wszelkie niepokojące sytuacje w pobliżu naszego mieszkania.
Nie możemy jednak pozostać obojętnymi na minusy mieszkania w bloku, które dla wielu osób mogą przeważyć nad zaletami. Omawiając wszelkie niedogodności, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim poniższe aspekty.
Jednym z najczęstszych powodów sąsiedzkich sporów niejednokrotnie okazuje się hałas. Należy pamiętać, że kupując mieszkanie w bloku, trzeba bezwzględnie liczyć się z koniecznością dopasowania do regulaminu wspólnoty/spółdzielni uwzględniającego również ciszę nocną. Jednak hałas nie pojawia się przecież wyłącznie w godzinach wieczornych – często winowajcą okazuje się słabsza izolacja ścian, przez co można usłyszeć sąsiedzki telewizor, głośne rozmowy czy bieganie i zabawy dzieci, co niekoniecznie spotyka się z aprobatą pozostałych mieszkańców. W takim środowisku większości może przeszkadzać także swoisty brak prywatności, choćby na balkonach czy w częściach wspólnych.
Niestety, lokal mieszkalny w bloku to często przestrzeń o wiele mniejsza niż w domu jednorodzinnym bądź szeregowcu. Problemy z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji mogą mieć szczególnie osoby, które przeprowadziły się z wcześniej wymienionych obiektów, a w przypadku rodzin z dziećmi może również brakować miejsca na dodatkowe pokoje.
Niewiele osób pamięta o tym, że w blokach obowiązują także zaostrzone przepisy dotyczące wszelkich remontów i zmian w konstrukcji oraz elewacji budynku. Jeśli mowa więc o przeróbkach czy nietypowych rozwiązaniach na balkonach, można napotkać pewne ograniczenia. Konieczność uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej może przedłużyć proces adaptacji do własnych potrzeb.
Szczególnie osoby ceniące sobie zieleń i przebywanie na świeżym powietrzu mogą boleśnie odczuć brak prywatnego ogrodu. Co prawda niektóre osiedla oferują dostęp do wspólnych terenów zielonych, ale z całą pewnością nie zastąpią nam one własnej działki, na której można urządzić własne, zaciszne miejsce relaksu, wprost stworzone do grillowania czy uprawiania roślin.
Nie zaskoczy nikogo stwierdzenie, że wady i zalety mieszkania w bloku mogą być postrzegane zgoła odmiennie, w zależności od indywidualnych potrzeb czy stylu życia każdego z nas. Z jednej strony pojawiają się wygoda, niższe koszty utrzymania, dogodna lokalizacja, a także bezpośrednio z nią związane poczucie bezpieczeństwa, z drugiej zaś ograniczona zostaje prywatność, odczuwamy wzmożony hałas oraz znacznie mniejszą przestrzeń. Ostateczna decyzja powinna więc uwzględniać zarówno plusy, jak i minusy takiego rozwiązania. Jeśli po wstępnym rekonesansie będziemy pewni, że chcemy kupić mieszkanie w bloku, nie pozostaje już nic innego, jak tylko skontaktować się z profesjonalnym biurem nieruchomości, które pomoże znaleźć to wymarzone lokum.